Psychoterapia Gestalt

Psychoterapia w nurcie Gestalt

Terapia Gestalt to metoda wymyślona przez Fritza Perlsa. Zgodnie z jej założeniami podstawowym źródłem problemów człowieka są niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby. Mówimy tu głównie o potrzebie miłości, akceptacji, szacunku. Terapia ta pomaga przede wszystkim w pracy nad ciężkimi emocjami. To najbardziej holistyczny nurt ukierunkowany na krótkoterminowe zrowienie. Gestaltysta w pracy z klientem wykorzystuje wiele narzędzi funkcjonujących również w arteterapii.

W społeczeństwie, szczególnie polskim, wciąż istnieje błędne przekonanie, że wszelkiego rodzaju psychoterapie przeznaczone są jedynie dla osób, które borykają się z poważnymi zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Wiele osób myśli, że na taką terapię powinna zapisać się jedynie osoba niebezpieczna dla otoczenia lub wykazująca niepokojące objawy psychotyczne. To dlatego osoby, które naprawdę potrzebują pomocy, wolą pozostać same ze swoim problemem, którym może być depresja czy rozchwianie emocjonalne. W rzeczywistości psychoterapia może nie tylko pomóc osobom borykającym się z problemami dnia codziennego, ale również stanowić formę samorozwoju dla osób bez jakichkolwiek zaburzeń.

Ten rodzaj terapii pozwoli na rozwój i znalezienie odpowiedzi na ciężkie pytania, które z jakichś względów są ważne. Dzięki rozmowom z neutralną osobą, jaką jest psychoterapeuta, łatwiej dostrzec własne błędy popełniane w relacjach lub uzmysłowić sobie wpływ wywierany na nas przez innych ludzi

Ja robię swoje i ty robisz swoje. Nie jestem na tym świecie po to, aby spełniać twoje oczekiwania. A ty nie jesteś po to, by spełniać moje. Ty jesteś ty, a ja jestem ja. Jeśli uda nam się spotkać – to cudownie. Jeśli nie – to trudno.

Frederick S. Perls

Terapia Gestalt oparta jest na tzw. dialogu egzystencjalnym między pacjentem a terapeutą. Pacjent uczy się rozpoznawać własne emocje i poznaje sposób, w jaki one powstają. Główne założenie psychoterapii Gestalt związane jest z tym, że zmiana, do której dążymy, to samoakceptacja, która umożliwi świadome podejmowanie decyzji i odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Terapia w tym nurcie nie boi się eksperymentować z ciałem, w trakcie spotkania terapeuta może poprosić o to, by pacjent wstał, poruszył się, czegoś dotknął. Czasami pacjenci otrzymują zadania domowe i chociaż podczas spotkania cała uwaga kierowana jest na to, co się dzieje tu i teraz, kluczowe jest rozpoznanie, jakie figury nie domknęły się w historii życia. Innymi słowy – gdzie w cyklu Zinkera nastąpiła przerwa.
Polecam świetny artykuł:

zwierciadlo.pl/psychologia/gestalt
sesje indywidualne stacjonarnie albo online 1 h.

Lucyna O. Ruszkiewicz terapia holistyczna